Hesablama Palatası: Dövlət Neft Fondu daşınmaz əmlak portfelindən “sıfır” qazanıb
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (SOFAZ) aktivlərinin bir hissəsi ənənəvi olaraq kommersiya daşınmaz əmlakına yerləşdirilir.
Müxtəlif illərdə neft gəlirlərinin əhəmiyyətli payı Avropa, Asiya və digər əsas bazarlarda obyektlərin alınmasına yönəldilib ki, bu da sabit gəlir əldə etmək və investisiya portfelini şaxələndirmək məqsədi daşıyıb. Lakin Hesablama Palatasının SOFAZ-ın 2026-cı il büdcəsi üzrə rəyində 2025-ci ilin yekunlarına əsasən bu istiqamət üzrə son dərəcə zəif maliyyə nəticəsi qeydə alınıb.
Yanvarın 12-də dərc olunmuş Hesablama Palatasının sənədində qeyd olunur ki, 2025-ci ilin ötən 9 ayı ərzində daşınmaz əmlak subportfelinin gəlirliliyi mənfi olub. Bununla belə, subportfellərin yenidən təsnifləndirilməsi və ona yeni layihələrin daxil edilməsi nəticəsində yekun gəlirlilik göstəricisi formal olaraq sıfır səviyyəsinə çıxarılıb. Başqa sözlə, faktiki olaraq daşınmaz əmlak subportfeli fonda nə mənfəət, nə də zərər gətirib — Hesablama Palatasının xarakteristikasına görə nəticə “sıfır”dır.
Hesabat dövrünün sonuna — yəni 30 sentyabr 2025-ci il tarixinə — Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun daşınmaz əmlak subportfelinin ümumi dəyəri 4 milyard 681 milyon 200 min ABŞ dolları təşkil edib. Bu məbləğə həm ayrı-ayrı obyektlərə birbaşa investisiyalar, həm də ixtisaslaşmış fondlar və birgə layihələr vasitəsilə qoyuluşlar daxildir. Xüsusilə, fond Londonun Vest-Endində, Sent-Ceyms küçəsi 78 ünvanında yerləşən və 195,8 milyon funt-sterlinqə alınmış ofis kompleksinə, Moskvada Tverskaya küçəsi 16 ünvanında yerləşən “Qalereya Aktyor” ofis-ticarət mərkəzinə (təxminən 2 milyard 823 milyon rubl, yəni 31,4 milyon ABŞ dolları), Parisdə Vandome meydanı 8 ünvanında yerləşən və 192,4 milyon avroya alınmış daşınmaz əmlak kompleksinə, həmçinin Tokioda 56 milyard 154 milyon yapon yeni (387 milyon ABŞ dolları) dəyərində alınmış ticarət mərkəzinə sahibdir.