Hörmətli cənab Baş Prokuror,
Mən bu müraciəti Sizə yalnız bir vətəndaş kimi deyil, müharibədə sağlamlığını itirmiş, 2-ci qrup müharibə əlili olmuş bir insanın övladı kimi, atasını göz görə-görə tibbi laqeydlik və müvafiq qurumların adekvat tədbir görməməsi nəticəsində itirmiş bir şəxs kimi, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə təmin edilmiş hüquqlarından real həyatda istifadə etmək imkanından məhrum edilmiş bir vətəndaş kimi ünvanlayıram.
Bu müraciət mənim üçün sadəcə hüquqi prosedur deyil. Bu müraciət həm ailə faciəsinin ağrısı, həm hüquqi ədalətsizliyin yaratdığı dərin narahatlıq, həm də müvafiq qurumların məsələni vaxtında həll etməməsi nəticəsində yaranmış çıxılmaz vəziyyətin son ümididir. Mənim üçün bu məsələ kağız üzərində yazılmış qərarlardan ibarət deyil. Söhbət bir insan həyatından, bir ailənin dağıdılmış taleyindən, müharibə əlilinə göstərilməli olan qayğısızlığın nəticəsindən və ən əsası isə ədalətin susdurulmasından gedir.
18 aprel 2025-ci il tarixdə atam – Zeynalov Qabil Mabəddin oğlu, 2-ci qrup müharibə əlili, səhhətinin qəfil və kəskin şəkildə pisləşməsi səbəbindən Siyəzən rayon Mərkəzi Xəstəxanasına müraciət etmişdir. O, artıq ağır vəziyyətdə idi, nəfəs darlığı, güclü sinə ağrıları, halsızlıq və ürək çatışmazlığı əlamətləri müşahidə olunurdu. Həkimlərin ilkin müayinəsi nəticəsində ona kəskin miokard infarktı diaqnozu qoyulmuş, vəziyyətinin həyati təhlükəli olduğu bildirilmiş və təcili tibbi yardım vasitəsilə Bakı şəhəri Mərkəzi Klinikaya göndərilməsi qərara alınmışdır. Bu, həyatı xilas etmək üçün vacib və təxirəsalınmaz tədbir idi.
Mərkəzi Klinikada ürək damarına angioplastika üsulu ilə stent yerləşdirilmiş, tibbi müdaxilə aparılmış və növbəti nəzarət müayinəsi 26 aprel 2025-ci il tarixinə təyin edilmişdir. Biz ailə olaraq ümid edirdik ki, vəziyyət nəzarət altındadır və müalicə prosesi davam edəcək. Lakin həmin gün baş verənlər təkcə tibbi səhlənkarlıq deyil, insanlıq və vicdan baxımından da izaholunmaz bir faciəyə çevrildi.
Təyin olunmuş kontrol günü, ağır vəziyyətdə olan, müstəqil hərəkət edə bilməyən, əlil arabasında xəstəxanaya gətirilən atam həkim-kardioloq Firdovsi İbrahimov tərəfindən tibbi müayinədən və təxirəsalınmaz tibbi yardımdan faktiki olaraq imtina ilə qarşılaşmışdır. Ona lazımi tibbi müdaxilə göstərilməmiş, vəziyyəti qiymətləndirilməmiş, həyati risklər nəzərə alınmamış, tibbi etik normalar və həkim andı açıq şəkildə pozulmuşdur. Ağır vəziyyətdə olan müharibə əlili faktiki olaraq tibbi yardımsız buraxılmışdır. Bunun nəticəsində səhəri gün 27 aprel 2025-ci il tarixdə atam vəfat etmişdir.
Bu ölüm qaçılmaz təbii sonluq deyildi. Bu ölüm qarşısı alına biləcək bir ölüm idi. Bu ölüm vaxtında göstərilməli olan tibbi yardımın göstərilməməsinin nəticəsi idi. Bu ölüm səhlənkarlığın, məsuliyyətsizliyin və insan həyatına laqeyd münasibətin birbaşa nəticəsidir.
Məhz bu səbəbdən mən hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edərək hadisəyə hüquqi qiymət verilməsini, məsul şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasını və cinayət işinin başlanmasını xahiş etdim. Çünki belə hallar Cinayət Məcəlləsinin ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olma, səhlənkarlıq və xidməti vəzifələrin lazımi qaydada yerinə yetirilməməsi kimi maddələrinin əlamətlərini açıq şəkildə ehtiva edir.
Lakin gözləntilərimin və qanuni xahişlərimin tam əksinə olaraq Səbail rayon Prokurorluğu tərəfindən cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi barədə qərar qəbul edildiyi bildirildi. Bu fakt özü belə ədalətli araşdırmanın aparılmadığına dair ciddi şübhələr doğururdu. Amma daha ağır və qəbuledilməz vəziyyət ondan ibarət oldu ki, həmin qərarın rəsmi surəti mənə ümumiyyətlə təqdim edilmədi.
Mən bu günədək həmin qərarı görməmişəm. Mənə nə yazılı surət verilib, nə elektron formada göndərilib, nə də rəsmi bildiriş təqdim olunub. Mən hansı əsaslarla cinayət işinin başlanmadığını bilmirəm. Mən istintaqın hansı sübutlara söykəndiyini bilmirəm. Mən hansı hüquqi arqumentlərlə ölüm faktına cinayət-hüquqi qiymət verilmədiyini bilmirəm. Yəni mənim müdafiə və şikayət hüquqlarım formal olaraq mövcud olsa da, faktiki olaraq tamamilə iflic vəziyyətinə salınıb.
Cinayət-Prosessual Məcəllənin mahiyyəti ondan ibarətdir ki, vətəndaş istintaq orqanlarının qərarları ilə tanış ola bilsin və onlardan şikayət vermək imkanına malik olsun. Qərarın təqdim edilməməsi isə bu hüquqları kağız üzərində saxlayaraq real həyatda sıfıra endirir. Mən qərarı almadan nə yuxarı prokurora, nə də məhkəməyə əsaslandırılmış şikayət verə bilirəm. Bu isə mənim konstitusion müdafiə hüququmun açıq şəkildə məhdudlaşdırılması deməkdir.
Bu vəziyyət artıq təkcə bir ailənin problemi deyil. Bu, hüquqi dövlət prinsiplərinə, qanunun aliliyinə və ədalət mühakiməsinə çıxış hüququna ciddi zərbədir. Əgər müharibə əlilinin ölümü ilə bağlı qərar belə gizlədilə bilirsə, bu, cəmiyyət üçün son dərəcə təhlükəli presedentdir.
Daha da narahatedici məqam ondan ibarətdir ki, yuxarı instansiyaya guya qərarın mənə təqdim edildiyi barədə məlumat verildiyi bildirilmişdir. Halbuki bu, həqiqətə uyğun deyil. Bu isə artıq hüquqi baxımdan daha ağır – reallığa uyğun olmayan məlumatların verilməsi və xidməti məsuliyyət doğuran haldır.
Mən uzun müddətdir hüquqi qeyri-müəyyənlik içindəyəm. Atasını itirmiş bir insan olaraq həm mənəvi, həm hüquqi, həm də sosial baxımdan sarsılmış vəziyyətdəyəm. Lakin buna baxmayaraq ədalət axtarıram. Çünki hesab edirəm ki, müharibə əlilinin həyatı dəyərsiz sayıla bilməz. Dövlət öz vətəndaşını, xüsusilə də müharibədə sağlamlığını itirmiş insanı qorumalıdır.
Sizdən xahiş edirəm ki, bu məsələ ən yüksək səviyyədə araşdırılsın, qərarın rəsmi surəti təxirəsalınmaz şəkildə mənə təqdim edilsin, təqdim edilməməsi və yanlış məlumat verilməsi halları üzrə xidməti araşdırma aparılsın, ölüm faktı üzrə obyektiv və şəffaf istintaq yenidən təşkil olunsun, mənim konstitusion hüquqlarım bərpa edilsin və bu məsələni şəxsi nəzarətinizə götürərək aidiyyəti üzrə göstəriş və tapşırıqlar verməyinizi təmin edəsiniz.
Ümid edirəm ki, müraciətim Sizin qətiyyətli və ədalətli mövqeyinizlə nəzərə alınacaq və müharibə əlilinin ölümü diqqətsiz və cəzasız qalmayacaq.